Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

[FOTO] Ciężarówka do przewozu drewna przeładowana o 12 ton!

Cztery skontrolowane i wszystkie przeładowane. Śląscy inspektorzy, wspomagani przez strażników leśnych z Bielska-Białej, sprawdzali w czwartek, 19 listopada prawidłowość przewozu drewna. Nadal wykrywane są w tego rodzaju przewozach liczne nieprawidłowości. Spośród czterech przeciążonych pojazdów rekordzista ważył aż o ponad 12 ton za dużo!

Inspektorzy z wodzisławskiego oddziału śląskiej ITD już nie pierwszy raz współpracowali ze Strażą Leśną przy kontrolach przewozu drewna. W czwartek od rana do kontroli typowano takie pojazdy, przejeżdżające drogą S-52 w okolicach Bielska-Białej. Do godzin południowych udało się na miejsce do ważenia przy ul. Międzyrzeckiej w Bielsku-Białej skierować i skontrolować cztery załadowane drewnem pojazdy. Wykonane pomiary wykazały we wszystkich przypadkach, że pojazdy są przeładowane - ich masa rzeczywista przekraczała wartość dopuszczalnej masy całkowitej określonej dla tych pojazdów. Wszyscy kierowcy otrzymali z tego tytułu mandaty oraz musieli przed kontynuowaniem przewozu rozładować nadmiar drewna.

Spośród kontrolowanych pojazdów jeden okazał się zdecydowanym „liderem”, gdyż przewoził tak dużo drewna, że oprócz przekroczonej o ponad 12 t dopuszczalnej masy całkowitej (52,1 t), miał także znacznie przekroczoną wartość nacisku podwójnej osi napędowej (22,1 t wobec dopuszczalnej wartości 18 t) oraz przekroczone wszystkie trzy wymiary gabarytów pojazdu z ładunkiem: był o 43 cm za wysoki, o 6 cm za szeroki, oraz o 35 cm za długi. Przejazd pojazdu z ładunkiem niepodzielnym o takich parametrach, wymaga - zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym - specjalnego zezwolenia (zezwolenie kat. VII), wydawanego przez zarządcę drogi.

- "Kierowca żadnego takiego zezwolenia nie okazał, a ładunek i tak nie był „niepodzielny” w rozumieniu definicji z tej ustawy. Inspektorzy wszczęli zatem postępowanie administracyjne, które zapewne zakończy się nałożeniem kary pieniężnej w kwocie 15 tys. zł. Na domiar złego okazało się, że zarówno ciężarówka, jak i ciągnięta przez nią przyczepa, nie posiadają ważnego przeglądu technicznego. Z tego tytułu przewoźnikowi i osobie zarządzającej transportem grożą kolejne kary" - informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach.

"Inspektorzy i leśnicy z pewnością będą ponawiać takie wspólne kontrole, by wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zapobiegać nadmiernej degradacji dróg oraz piętnować nieuczciwą konkurencję wobec przewoźników, którzy starają się przestrzegać obowiązujące przepisy dotyczące dopuszczalnych ilości przewożonych pojazdami ładunków" - podkreśla WITD.

Miejsce: 
BIelsko-Biała
Autor informacji: 
Bielskie Drogi
Autor zdjęć: 
Inspekcja Transportu Drogowego
 
 

Materiały partnerów

07 sty 2021
W 2018 roku weszły w życie zmiany dotyczące konsekwencji, za przekroczenie prędkości o 50 w terenie zabudowanym. Obecnie za to przewinienie grozi nam utrata prawa jazdy na trzy miesiące. Jak wygląda procedura w tym przypadku? Co zrobić, by odzyskać uprawnienia?Zmiany, które weszły w życie w 2018...
31 gru 2020
Odpowiedni wybór wycieraczek jest niezwykle ważny. Podpowiadamy, jak zrobić to dobrze!Kiedy wymienić wycieraczki?Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że widoczność jest jednym z najbardziej istotnych elementów jazdy samochodem. Kiedy jest ograniczona lub zupełnie zaburzona, powinniśmy jak...
09 gru 2020
Niegdyś dużą popularnością cieszyły się niedzielne giełdy samochodowe w większych miastach. Ludzie chcący sprzedaż lub kupić samochód wybierali się na całodniową wycieczkę na plac handlowy. Miało to swoje plusy i minusy, jednak te drugie dominowały.Trzeba było dużo zachodu, by znaleźć dobre autoNa...

Partnerzy medialni