Bieżące informacje z dróg Bielska-Białej i najbliższych okolic
Dodaj informację 518 176 078

[FOTO] Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Bielsku-Białej

W niedzielę obchodzony był Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Z tej okazji policjanci z bielskiej drogówki zorganizowali akcję, która miała uświadomić kierującym, że przekraczanie dozwolonej prędkości to jedna z głównych przyczyn wypadków. Kierujący mogli się przekonać, że im większa prędkość pojazdu, tym mniejsza szansa, że wystarczająco szybko zdążą zareagować, aby uniknąć wypadku.

Kierujący, którzy przekroczyli prędkość — zamiast mandatu — mogli za pomocą miernika czasu reakcji kierowcy sprawdzić szybkość i adekwatność reakcji na bodźce świetlne i dźwiękowe. Był to przysłowiowy kubeł zimnej wody, dla tych kierujących, którzy w swoim mniemaniu często twierdzą, że potrafią jeździć szybko i bezpiecznie, a w zaufaniu do najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa swoich pojazdów decydują się docisnąć pedał gazu. Przekonali się oni, że w krytycznej sytuacji decydują ułamki sekund, refleks i doświadczenie. Ułamki sekund, od których zależy ludzkie życie i zdrowie, ułamki sekund, których potrafi zabraknąć nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Ułamki sekund, których nie da się już cofnąć, a po których na drodze zostaje czasami tylko śmierć i ludzka tragedia.

Prędkość jest nadal jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Nawet nieznaczne przekroczenie prędkości może mieć poważne konsekwencje. Wraz ze wzrostem prędkości wzrasta droga hamowania naszego pojazdu i siła uderzenia w przeszkodę, która może nagle się pojawić. Poruszając się z prędkością 50 km/h w ciągu 1 sekundy pokonujemy drogę prawie 14 metrów. Przy prędkości 70 km/h przebyta droga wzrasta do prawie 19,5 metra. Adekwatnie do wzrostu prędkości wzrasta droga hamowania samochodu, a w przypadku zdarzenia drogowego siła uderzenia w pieszego czy rowerzystę. Droga hamowania na suchej nawierzchni pojazdu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi prawie 25 metrów, a przy prędkości 70 km/h wzrasta do ponad 32 metrów. Pamiętajmy, że często uznawane przez kierowców za „niewielkie” przekroczenie prędkości o 10 czy 20 km/h może okazać się śmiertelne dla innych uczestników, w szczególności tych niechronionych.

Akcja odbyła się w Bielsku-Białej na ul. Warszawskiej w rejonie salonu samochodowego Opel. Kierujący, którzy przystąpili do testu otrzymali elementy odblaskowe oraz listki zapachowe „Kierowco! Noga z gazu!”

Niestety podczas akcji policjanci zatrzymali też kilku piratów drogowych, których konieczne okazało się ukaranie mandatami karnymi.

W ubiegłym roku podczas wspólnej akcji z policją sprawdzaliśmy jak zachowują się kierowcy mijający miejsce wypadku. Efekty eksperymentu można zobaczyć na poniższym filmie. 

Miejsce: 
BIelsko-Biała
Autor filmów: 
Bielskie Drogi
Autor informacji: 
Bielskie Drogi
Autor zdjęć: 
Bielskie Drogi
 
 

Materiały partnerów

06 lip 2020
Kancelaria Szaflarscy stworzona w 2017 roku przez Adwokat Natalię Szaflarską i Adwokata Marcina Szaflarskiego jest kancelarią prawną o zróżnicowanym profilu. Zajmujemy się sprawami m.in. z zakresu prawa cywilnego, prawa karnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa upadłościowego oraz prawa...
12 cze 2020
Lokalizator Bluetooth to innowacyjne urządzenie, które pozwala zachować bezpieczeństwo. W połączeniu ze specjalną aplikacją odnajduje on to, do czego został przyczepiony, nawet jeśli zagubiona rzecz znajduje się bardzo daleko. Jak działa NotiOne? Jakie zalety daje skorzystanie z tego urządzenia?...
28 Maj 2020
Trudne zimowe warunki na drogach dają się we znaki nie tylko nam, ale również naszym samochodom. Mróz, śnieg, zamarzająca woda, wahania temperatur, duża wilgotność powietrza – to wszystko nie sprzyja podzespołom naszego samochodu. Zima często weryfikuje faktyczny stan naszego pojazdu, a my jako...

Partnerzy medialni